Sedno materii

W szkole uczymy się, że jesteśmy zbudowani z materii; na biologii mówimy o komórkach, na chemii o substancjach, na fizyce o energii. Jednak wszystko łączy się ze sobą w elegancki sposób. Komórka bowiem to zbiór różnych substancji, które podlegają przemianom. Do jednych procesów potrzebna jest energia z zewnątrz, inne procesy są źródłem energii. 
Znów rozpoczęliśmy naukowe zmagania w ogólnopolskim projekcie naukowym dla szkół  "Być jak Ignacy". Rozpoczęliśmy mocnym tematem: jak wyglądają ATOMY.  Mówiliśmy o pierwiastkach; bardzo interesowały nas pierwiastki biogenne. Niektórzy z Was eksperymentowali w domach z ziemniakiem. Przyglądaliśmy się sylwetce Marii Skłodowskiej-Curie. Wykonaliśmy modele wybranych atomów pierwiastków. 
 




 
Podobnie jak w ubiegłym roku szkolnym możemy wykorzystać to, czego się dowiedzieliśmy. Pisząc w komentarzu poprawne i wyczerpujące odpowiedzi do pięciu pytań można uzyskać dodatkowe oceny z aktywności z chemii, fizyki lub biologii/przyrody - wedle życzenia. Komentarz podpiszcie swoimi inicjałami i klasą.

1. Do czego geolodzy i archeolodzy wykorzystują zjawisko rozpadu promieniotwórczego?
 
2. Dwa niewielkie modele po prawej stronie zdjęcia dotyczą izotopów tego samego pierwiastka. Jakie to izotopy i jaki to pierwiastek? 

3. Rozpad promieniotwórczy wiąże się z wydzieleniem dużej ilości energii i powstaniem nowych pierwiastków. Podaj przykład takiej reakcji.

4. Poniższe równania dotyczą dwóch bardzo ważnych procesów komórkowych. O jakie procesy chodzi?

5. Skrobia jest wielocukrem, którego podstawową jednostką jest glukoza. Ile atomów węgla buduje jedną cząsteczkę glukozy?

Komentarze

  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

      Usuń
    2. 1 Do określaniu wieku
      2.Izotopy: Tryt i Prot
      3Rozpad Uranu
      4 Reakcja spalania cukru
      Reakcja odwrotna
      5 . 6 atomów wegla

      Usuń

Prześlij komentarz