22 kwietnia

Międzynarodowy Dzień Ziemi


52 raz obchodzimy święto Naszej Planety. Dzień Ziemi obchodzony jest w momencie równonocy wiosennej na półkuli północnej, czyli w dniu równonocy jesiennej na półkuli południowej. Ten dzień wyróżnia się tym, że na całej Planecie dzień trwa tyle samo, co noc. Wszyscy ludzie mają zatem tyle samo czasu, aby pomyśleć nad swoim stosunkiem do Ziemi. Czy jednak to robią?

Wykonaj test wśród dziesięciu swoich dorosłych znajomych i zapytaj jakie święto obchodzimy 22 kwietnia? Zobaczysz ilu ludzi jest w stanie wskazać na Ziemię bez sięgania po podpowiedź z Internetu. Niestety w czasie nieskończonej pandemii i rozpoczętej wojny w Ukrainie nie pozostaje w nas zbyt wiele entuzjazmu dla Ziemi. Spróbujmy jednak wykrzesać z siebie trochę energii, aby skierować uwagę naszą i uwagę innych ludzi na to, że wszyscy jesteśmy równymi mieszkańcami tej samej Planety. Nie mamy prawa Jej niszczyć, degradować środowiska i przywłaszczać sobie zasobów Ziemi, które nie są nieskończone. Za to może warto zacząć doceniać jej piękno.

W ramach szkolnych obchodów Dnia Ziemi proponujemy dwie aktywności przyrodniczo-matematyczne ze smaczkiem artystycznym.

Pierwsza propozycja to wykonanie własnego wiosennego zdjęcia przyrodniczego. Moje zdjęcie wykonałam w Katowicach nieopodal Wydziału Nauk Przyrodniczych UŚ, gdzie zaczęła kwitnąć przepiękna magnolia. Poszukajcie własnej inspiracji. Może nią być wiosenny kwiat w ogrodzie lub ptak, który już do nas zawitał. Może być nią również pierwszy owad, który właśnie pracuje na kwiatach, albo po prostu kot wygrzewających się w słońcu. Zdjęcie powinno być wykonane z dobrą rozdzielczością tak, aby po wydrukowaniu w formacie A4 było czytelne. Zachowajcie zdjęcie w wersji cyfrowej, natomiast podpisaną na odwrocie wersję papierową formatu A4 prosimy przedłożyć w sali przyrodniczej do końca kwietnia. Wszystkie zdjęcia wiosny nagrodzone zostaną oceną z biologii, geografii lub przyrody - do wyboru. Fotografie spełniające wyżej wymienione kryteria Uczniów klas 7-8 zostaną zgłoszone do miejskiego konkursu fotograficznego dla uczniów klas VI-VIII szkół podstawowych i uczniów szkół średnich "Na tropie wiosny" organizowanego pod patronatem Prezydenta Miasta Chorzów.

Drugie zadanie polega na sklejeniu przestrzennego modelu Ziemi, do którego poniżej zamieszczam szablon. Po wydrukowaniu, wycięciu i sklejeniu szablonu Ziemia będzie bryłą złożoną z określonej liczby trójkątów równobocznych, która w matematyce ma swoją nazwę. (Uwaga zalecam wydrukować w kolorze, a przed sklejeniem szablon podkleić grubym papierem technicznym!!! Przy powiększaniu szablonu uważajcie, aby nie zdeformować trójkątów - mają pozostać równoboczne). Nie muszę chyba dodawać, że estetyczny model i znajomość nazwy owej bryły nagrodzone zostaną oceną z matematyki.

    źródło: https://6.bycjakignacy.pl/#/app/game/plot/task
 

Życzę owocnej pracy i pokłonieniu się naszej Planecie

Joanna Elsner

 

Komentarze