Las wiosną


Mamy maj, którego początek w tym roku był bardzo zimny. Wydawało się, że wiosna bardzo powoli do nas przychodzi, ale natura już cała kipi. Już przekwitły żółte forsycje, kwitną tulipany, kasztanowce otwierają pąki kwiatowe. A co teraz dzieje się w lesie? Las nadal jeszcze nie ma bujnego listowia w koronach drzew i do niższych warstw lasu dociera sporo światła. To ten moment kiedy w runie leśnym kwitnie zawilec gajowy i przylaszczka.

Wiosną w lesie zewsząd dobiegają odgłosy śpiewających ptaków: kosa, drozda, sikory czy pierwiosnka. Nazwa pierwiosnek w odniesieniu do ptaka wywodzi się od jego wczesnego wiosennego śpiewu. Ale pierwiosnki to również wczesnowiosenne rośliny.

Leśne ptaki wiosną ruszają do budowy gniazd. W lesie słychać pracę dzięciołów, wykuwają nową dziuplę, obwieszczając jednocześnie innym osobnikom swojego gatunku, że teren jest już zajęty. Leśne ssaki poszukują świeżego pożywienia. Sarny i jelenie skubią świeżą i soczystą trawę oraz młode pędy drzew i krzewów. Nad ciekami wodnymi bobry pracują przy swych żeremiach. W promieniach wiosennego słońca na leśnych polanach spotkać można wygrzewające się jaszczurki i węże. Wiosną w lesie rozpoczyna się aktywność owadów i innych bezkręgowców. Oprócz trzmieli, os i chrząszczy dostrzec możemy też pierwsze motyle.

Idąc do lasu na wiosenny spacer pamiętajmy o jego mieszkańcach i nie zakłócajmy im wiosennego ożywienia. Obserwujemy przyrodę ze spokojem a ona odwdzięczy się nam kolorem, zapachem i muzyką. O bogactwie fauny i flory w naszych lasach opowiadają prace Uczniów z klasy 4a: Amelki, Michała i Kamila.





 

Komentarze