PORTRETY ZWIERZĄT:


Papużki faliste, choć są częstymi gośćmi w naszych domach, nie występują w Europie w naturze. 
Ich naturalnym środowiskiem są różnorodne pustynne rejony Australii, gdzie zasiedlają głównie obszary trawiaste, tereny porośnięte mulgą - zaroślami obfitującymi w akację oraz nadrzeczne zadrzewienia  i tereny rolnicze. Papużki faliste pokarm zbierają na ziemi, żywiąc się przede wszystkim ziarnem. Przy wodopojach ptaki zbierają się w liczne stada. Papużki faliste swoją nazwę zawdzięczają charakterystycznym wzorkom na skrzydłach i głowie. W naturze papużka falista jest zielona, jednak  w hodowli można spotkać różne kolory upierzenia.

W pracowni biologicznej od września ubiegłego roku towarzyszą nam dwie prześliczne papużki faliste: Molly i Jack; chociaż osobiście nie mam przekonania, czy Jack nie jest przypadkiem rodzaju żeńskiego, ale o tym na koniec. Niezwykle gadatliwe i aktywne podczas lekcji biologii papużki spoglądają ciekawie na pojawiające się w klasie osoby. Czasami odnoszę wrażanie, że mogłyby swoją „obecnością” na lekcjach podzielić się z niektórymi mniej aktywnymi, zaspanymi Uczniami. 
W ostatnim czasie wypuszczamy Jacka i Molly, aby trochę rozprostowały skrzydła w klasie. Fruwają nam wtedy nad głowami i siadają między kwiatami oraz na ściennych plakatach. Na zdjęciach pastelowa Molly i bardziej intensywnie wybarwiony Jack, a może jednak Jacqueline.

Napiszcie w komentarzu w jaki sposób można rozróżnić płeć u papużek falistych. Oczywiście pierwsza prawidłowa odpowiedź nagrodzona zostanie oceną z biologii.

 



 

 

Komentarze

  1. żeby rozróżnić samca od samiczki trzeba popatrzeć na kolor woskówki. Dorosły samiec ma ma woskówkę intensywnie niebieską a samiczka beżową, rzadziej jasnoniebieską czasami brązową.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz